Kına ile Kızıl Saç Nasıl Elde Edilir

Kına ile Kızıl Saç Nasıl Elde Edilir?

Kına toplumların ortak değerlerinden bir olup yıllarca organik saç boyası olarak kullanılmaktadır. Kına ağacının yapraklarının toplanarak kurutulup ve öğütülmesinden elde edilen kına boyası, zengin içerikli vitamin ve mineralleri barındırır. Saçın gür parlak olmasını sağlar ve dökülmesine engel olur.

Kına Nasıl Yapılır?

Kültürel ritüellerimiz arasında yer alan kına, evlenecek kızlara, askere uğurlanacak askere ve koyunlara yakılır. Saça yakılan kına ise bir ritüel değil bir güzellik aracıdır. Afrika ve Asya kıtalarına has bitkilerden olan kına toz halinde gram ya da kilo ile satılır. Genelde su ile karıştırılarak yoğurt şeklinde bir kıvam elde edilince saçın her teline denk gelecek şekilde sürülür. En az 4 saat bekletildikten sonra yıkanır ve saç bu şekilde boyanmış olur.

Saçın Rengine Göre

Kına her yerde aynı ve tek çeşit olduğu için kızıl renk elde etmek ancak saç telinin rengi ile alakalı olarak değişir. Kına ile boyanan siyah saçta kına kestane ve kumral renk alırken kumral saçta bakır rengini alır. Sarı renkli saç kına ile boyandığında kızıl renge dönüşebilir. Bu kızıl renklerde şarap kızılı, ateş kızılı ve farklı kızıl tonlarda saça rengini verir.

Ton farkları ve saçı beslemesi açısından kınanın içerisine zeytin, badem ve susam yağı gibi eklentiler yapılabilir. Su yerine çay ile yoğurulma, soğan ve ceviz yapraklarının suyu ile de kına yoğurulması yapılabilir. Ayrıca toz rastık kullanımı saçta istenilen kızıl tonu yakalamak ve beyazların kapatılması açısından önemlidir.

Hint kınaları olarak piyasada satılan kınalarda da istenilen kızıl rengi bulmak mümkün olmaktadır.

Kına Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kınayı saça yakma ve bekleme süresi ortalama 4 saat olmalıdır. Bu süreçte rengini saça verir. Fazla bekletilmesi saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmelerine neden olabilir. Ayrıca şayet saç daha önceden kimyasal içerikli bir boya ile boyanmış ise kına saça etki etmez ki aynı şekilde kına üzerine de yapılacak kimyasal bir boya kendini göstermeyecektir. Fazla renk alternatifi olmamasına rağmen kına, maliyeti ucuz ve tek başınıza uygulaması yapılan kına doğal boya olması açısından tercih edilmektedir.

Kına Fiyatı

Market ve aktarlarda bulabileceğiniz kınanın kilogram fiyatı 40 ile 90 TL arasında değişmektedir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*