Özel ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları 2019

Özel Hastane ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları

Kürtaj operasyonları hamileliklerin sonlandırılması için kullanılan bir yöntem olarak biliniyor. Aynı zamanda kürtaj operasyonu ile hastaların düşük yaptıktan sonra iç kısımda kalan gebelik parçalarının alınması da mümkün oluyor.

Kürtaj operasyonu yaklaşık 10 dakika sürüyor ve kürtaj olan kişiler aynı gün taburcu olabiliyor. Kürtaj operasyonu hassas bir operasyon olduğundan dolayı bazı testlerin mutlaka yapılması gerekiyor. Diğer taraftan kürtaj fiyatları kliniklere ve kürtaj işlemini yapan doktorlara göre farklılık gösteriyor. Fiyat konusunda mağdur olunmaması açısından hastaların iyi derecede araştırma yapmaları büyük önem taşıyor.

Kürtaj Operasyonu Riskli mi?

Kürtaj operasyonunun uzman doktorlar tarafından yapılması durumunda herhangi bir riskinin olmadığı ortaya çıkıyor. Fakat kürtaj yaptıracak hastanın vücut yapısı gibi nedenlerden dolayı bazı olumsuzluklar ile karşılaşması mümkün olabiliyor. Bu olumsuzluklar arasında kanamaların görülmesi, rahim içinde kan birikmesi, asherman sendromu adı verilen yapışıklık durumu ve rahim delinmesi ön plana çıkıyor. Bu açıdan kürtaj işleminde risk durumunu minimuma indirmek için bu işlemin tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekiyor.

Kürtaj Sonrası Doktora Gidilmeli mi?

Kürtaj işlemini yaptıran hastaların bazı durumlarda doktora gitmeleri gerekiyor. Şiddetli kramp ve ağrılar, kanamanın fazla olması ve 38 derecenin üzerinde görülen ateş, yüksek hacimli ve kötü kokulu akıntılar görülmesi durumunda hastaların vakit kaybetmeden kürtaj işlemini yaptırdıkları doktora haber vermeleri gerekiyor. Bu tür sorunların birçok hastada zaman zaman görüldüğü ortaya çıkıyor. Bu açıdan kürtaj işlemini yapan hastaların belli bir süre kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Kürtaj Sonrası Tekrar Hamile Kalınabilir mi?

Kürtaj işlemi yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği soruların başında kürtaj sonrası tekrar hamile kalmanın mümkün olup olmadığı geliyor. Rahim bölgesinde ciddi hasarlara yol açan bir durum olmadığı sürece kürtaj sonrası tekrar hamile kalmak mümkün oluyor.

Normal şartlar altında kürtaj yaptıracak kişilerin gebelik sonrası 10. haftayı geçirmemeleri gerekiyor. 10. hafta sonrası yapılacak kürtaj operasyonunda kısırlık ve hamile kalmama riskleri görülebiliyor. 10. haftaya kadar yapılan kürtaj işlemlerinde ise hastaların bu tür riskler ile karşılaşmaları pek mümkün olmuyor.

Özel Hastanede Kürtaj Fiyatı

Özel hastahanelerden kürtaj fiyatları hastanenin bulunduğu il ve konuma göre değişiklik göstereceğini mutlaka unutmayın. Genelde kürtaj fiyatları 750 ile 1500 TL arasında olmasına karşın bazı özel ve konforlu hastanelerde fiyatlar 1500 ile 4500 arasında değişmektedir. Ayrıca İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Ankara büyük şehirlerde yüksek iken diğer şehirlerde daha düşük olabilir.

Devlet Hastanesinde Kürtaj Ne Kadar

Devlet hastanesinde kürtaj için herhangi bir ücret alınmıyor eğer sigortalı iseniz devlet hastanesinden ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bilmeniz gereken bir husus ise kürtaj yasal olarak 10. haftaya kadar yapılmasına karşın çoğu devler hastanesi en fazla 6 haftalık olanları kabul etmektedir. Eğer gebelikte ve annede ciddi bir sorun varsa 10. haftaya kadar devlet hastanesinden kürtaj yaptırabilirsiniz.

Kürtaj Hakkında Çok Önemli Bilgiler

Özel Hastanede Kürtaj Kayıtlara Geçer mi?

İster klinikte olun isterse özel hastanede yada bir doktorun muayenesinde mutlaka sizinle konuşarak bazı sorular soracaktır. Ayrıca yapılan işlem kayıt altına alınmaktadır. Doktorunuz sizi muayene ederken yaptığı işlemi kayıt altına almak zorundadır.

Özel Hastanede Kürtaj Gizliliği

Özel hastanede olsun yada klinikte yaptığınız kürtaj kesinlikle 3. kişiler ile asla paylaşılmaz. Bilgiler gizlidir ve başka tarafından öğrenilmez.  Eğer 18 yaşından büyükseniz eşinizin onayı alınır. Bekar iseniz sadece siz bilirsiniz. 18 yaşından küçüklerde aile onayı olmadan asla işlem yapılmaz ve gizlilik kuralı burada geçersiz kalır.

Özel ve Devlet Hastanesinde Kürtaj Olanlar

Devlet hastanesinde kürtaj olanlar genelde devlet hastanesinde acının daha fazla hissedildiğini ve sürecin daha yavaş işlediğini söylemişlerdir. Devlet hastanesinde kürtaj hem zahmetli hemde uzun sürdüğü için çoğu kişi özel hastaneden kürtaj yapmayı tercih etmektedir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*