Ocağın is çıkartması ve tencereleri karartması nasıl çözülür?

Şuan kaldığım evde doğalgaz bağlantısı olmadığı için mecburi olarak gazlı bir set üstü ocak almak zorunda kaldım. Çok araştırdım ama tatil dönemi olduğundan indirim olayını göz ardı edip BİM’e gelen Kumtel marka ocağı satın aldım. Fiyatı 170 liraydı sanırım. İlk kez bağlatacağım için hiçbir bilgim yoktu ve tüpçüden yardım isteyip elimde olmayan, tüp ile bağlantı gerektiren kabloları para ile satın aldım. Tüpçü geldi ve hepsini eksiksiz kurdu. Tüpü Aygaz’dan aldım. Gelen kişi depozitosu, tüp fiyatı ve gerekli kabloların fiyatlarına toplamda 107.5 TL aldı. 1-2  gün kullandık ve herşey gayet iyiydi.

Ta ki yemek yapmak isteyene kadar. Ocağa koyduğumuz tencerenin altı birden simsiyah oluyordu ve mutfağı is kokusu kaplıyordu. Niye oluyor diye araştırırken sonunda bulunduğum bölgedeki bir tamirciyi aradım ve bilgi aldım. Aramadan önce internette çok araştırma yaptım bu konu ile ilgili ama hiç birşey bulamadım. Bir bakıma o yüzden bu konuyu açtım. Tamirci ocak memelerinin doğalgaz ile uyumlu olduğu için böyle bir sorun olduğunu ve değiştirmek için 30 lira ücret istediğini belirtti. Ocak memesi nedir falan bilmediğimiz için kabul ettik. Tamirci geldi ve ocağın ateş çıktığı panellerin içerisindeki minik sarı enjektörleri çıkarttı ve LPG uyumlu olanlarını taktı. Doğalgaz çıkışlı olduğu için sarı ateşin ortada toplanma sorunundan kaynaklandığını söyledi. Bilgimiz olmadığı için 30 lirayı böyle basit konu için harcamış olduk kısacası.

2008qdv

Şimdi gelelim demek istediğime. Eğer ocağınız sarı ateş çıkartıyor, is kokutuyor ve ateş ocağın ortasında toplanıyorsa mutlaka doğalgaz uyumlu enjektörleri takılıdır. Bir pense yardımıyla çok zorlamadan hepsini çıkartıp LPG yani gaz uyumlu olanlarıyla değiştirmek gerekiyor. Gelen tamircinin o aletinden elimde olmadığı için ve adını bilmediğim için pense kullanmanızı önermekle yetiniyorum. İçindeki sarı enjektörleri çıkarttığınızda göreceksiniz neden pense kullanmanız gerektiğini. Normal tornavidalık iş değil. Çevirmek için pense gerekiyor mecburi. Genelde aldığınız ocağın yanında gelen mini pakette 4 adet lpg enjektörü bulunuyor yedek olarak. Ocağın yerine göre sırasıyla takmak gerekiyor. Zaten kağıdında bunun küçük-büyük hangi ocağın olduğunu belirtiyor.

enjekto%cc%88r4

Bu konu basit görünebilir, niye böyle bir konu için yazı yazdın diyenler olabilir ama cidden önemli bir konu. İnternette tam anlamıyla bu konuda bilgi yok. Özellikle öğrenci evleri için bu konu tam da olması gerektiği gibi. İnşallah işinizi para harcamadan, verdiğim bilgi doğrultusunda doğruca yapabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

8 Yorum var

  1. yeni Ocak aldım aynı tarif ettiğiniz gibi simsiyah yaptı bütün tencerelerı bende anlamadım neden böyle yapıyor diye sizin yazınızı gördüm ve çok işime yaradı çok saolun teşekkür ederim

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*