Bikini Bölgesine Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Bikini Bölgesine Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Bikini bölgesi bayanların ağda yaparken veya temizlerken en çok korktukları veya ağda yapmaktan en çok çekindikleri bölgelerdendir. Ağda yaptırmayı tercih eden kişiler evde kendi yöntemleri ile yapmaktan kaçınırken dışarıda kuaför veya güzellik merkezlerinde ağda yaptırmayı tercih etmektedir. Ancak evde de tüm cesaretinizi toplayarak acısız bir şekilde bölgeye herhangi bir zarar vermeden kendi ağdanızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için şu noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır;

Tüylerin Çıkış Yönünün Tersine Hareket Edin

Ağda da kişilerin en çok yapmış oldukları hatalardan birisidir. Tüylerin belli bir çıkış yönü bulunmaktadır. Genelde aşağıya doğru olan bu yön bazılarında farklı döngüsel de de olabilir. Ağdayı sürerken mutlaka çıkış yönünde sürmeli ancak ağdayı çekerken çıkış yönünün tersine doğru çekmelisiniz. Bu durum tüyleri kökünden alacak ve cildinizin defalarca tahriş edilmesini önleyip tek seferde işinizi halledecektir. Aksi halde çıkış yönünde bir çekim işlemi yapmanız durumunda tüylerin hepsinin yerinde durduğunu göreceksiniz.

Ağdayı İyice Isıtın

Ağda yaparken ağdanın iyice ısınması gereklidir. Aksi halde ağda teniniz ile uyum sağlamazsa daha fazla acı çekersiniz. Ya da çok fazla ısınır ve derinizi de yakabilirsiniz. Ağdanın kıvamında olduğunu ise hafif akışkan bir yapıya sahip olduğunda veya sürdüğünüzde derinizi yakmadığı zaman anlayabilirsiniz.

Yapılan hatalardan ve ağda nasıl yapılır konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de budur. Aynı zamanda ağdayı sürerken yeteri kadar iyi sürdüğünden emin olun. Az bir kıvamda sürmekten kaçının, ancak bir tabaka oluşturacak şekilde kalınlıkta da sürmeyin. Oldukça ince ve deri yüzeyini kapatacak türde bir incelik tercih edin. Ağda yaparken eğer tüyleriniz yeteri kadar alınmadıysa ve kalıntılar hala varsa eğer ağdayı ikinci bir defa sürmeyi tercih etmeyin. Çünkü bu durumda tüylerinizi alayım derken deri yüzeyi oldukça fazla çektirildiği ve ağda yapıştırıldığı için tahriş olmaktadır.

Hassas bir yapıya sahipseniz eğer bazı zamanlar kanama bile görülmektedir. Kıl köklerinin uyarılmasından dolayı bu durum normal karşılanmaktadır. Ancak olağan dışı bir kanama mevcut ise mutlaka önlem alınız.

Bikini Bölgesine Ağda Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Ağda sonrasında en az 3 gün bikini bölgesine alkol içeren kozmetik bir ürün sürmeyin.
  • Aynı gün solaryuma girmeyin ya da güneşlenmeyin.
  • İşlemden önceki ya da sonraki gün hiçbir şekilde epilasyon yaptırmayın.
  • Ağda bezini ağdayı sürdüğünüz yönün tersi yönüne çekin. Böylelikle tüyleri hem kökten alabilir hem de cildinizi tahriş etmemiş olursunuz.
  • Ağdayı genital bölgeye parça parça yani azar azar uygulayın. Bir anda tüm bikini bölgesine ağda sürmek yerine azar azar sürün. Belirli bir yerdeki kılları aldıktan sonra diğer bölgelere geçin. Böylelikle ağdanın neden olduğu acı ve ağrının şiddetini hafifletebilmeniz mümkün.
  • Ağda işlemi esnasında görülmesi zor yerleri görmek için bir aynadan yararlanabilirsiniz.
  • Regl öncesi ya da regl sonrası ağda yapmaktan kaçının. Ağda için en uygun dönemin regl döneminin bitiminden sonraki ilk hafta olduğunu söyleyebiliriz.

Bikini Bölgesine Ağda Yapmak Zararlı mı?

Genital bölgeye ve bikini bölgesine ağda yapmak zararlı mı ve zararı var mı sorusu çok sık sorulmaktadır. Genelde ağda ile yapılan temizlikte batık, kızarıklık ve tahriş görülebilir.

Çok hassas bir bölge olduğundan ağdanın çok sıcak olması yanığı neden olabileceği için dikkatli olmak gereklidir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*