Hamileyken Adet Olur mu?

Hamileyken Adet Olunur mu?

Bazı kadınların hamileliği sırasında vajinal kanamaları olur. Bazıları ise kendilerine düzenli bir dönem gibi görünen aralıklı kanamaları, rapor edebiliyor. Vajinal kanama ile adet kanaması birbirinden tamamen ayırmak gerekiyor. Adet sadece hamile olunmadığında gerçekleşir. Her ay rahim, bir yumurtanın oraya gömülmesi için hazırlanırken kan açısından zengin bir astar oluşturur. O ay hamile kalınmaz, bu doku ve kan dökülür bu adet dönemidir.

Hamilelikte Görülen Anormal Belirtiler

Kanama hamilelik sırasında çeşitli ciddi ve ciddi olmayan nedenlerle gerçekleşebilir. Bazı kadınlar, sürelerinin dolmasından bir hafta önce hafif kanamalar veya lekelenmeler yaşarlar ve bir süreler yanlış yorumlanır. Bu süreler tipik bir döneme göre çok daha hafif ve sadece bir iki gün sürer. Bu lekelenmeye döllenmiş yumurtanın uterusun kanca zengin astarının içine girmesinin neden olabileceği fikri nedeniyle implantasyon kanaması adı verilmiştir.

Hamilelikte Vajinal Kanamaların Nedenleri

Vajinal muayene veya seks sonrası lekelenme olabilir. Bunun nedeni hamilelik sırasında rahim ağzınıza daha fazla kan gitmesidir. Kanama, enfeksiyon, plasental problemler, düşük veya ektopik bir hamilelik gibi hayati tehlike oluşturabilecek ciddi bir yanlışlığın işareti de olabilir. Olası nedenlerin tam olarak gözden geçirilmesi için gebelikte vajinal kanama hakkında doktora başvurulmalıdır.

Hamileyken kanamanın olduğu fark edilirse, kanama durmuş olsa bile derhal doktora veya ebeye haber verilmelidir. Hamilelik sırasında az miktarda kanamış birçok kadın komplikasyonsuz gelir, ancak ciddi bir sorunu dışlamak için bir değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir.

Hamileyken Adet Sancısı Olur mu?

Hamileler hamilelik sırasında hafif düzensiz kanamalara sahip olabilir, ancak bu kanama normal bir süre gibi olmamalıdır. Bazı kadınlar bu süreleri yüzünden kafalarını karıştırabilirler. Çünkü çoğu zaman normal dönemini beklediği saatte kanama gelebilir. Hamilelik sırasında oluşabilecek düzensiz kanama veya lekeler genellikle koyu kahverengi veya açık pembemsi renktedir. Birkaç gün boyunca ped veya tamponları doldurmak için yeterli kanama olmamalıdır. Pedleri ve tamponları dolduracak kadar kanıyorsanız, bu muhtemelen hamile olmadığınızı gösteren bir işaret olacaktır.

Kadınların %25-30’u lekelenme veya kanama davranışı göstermesi implantasyon kanaması, enfeksiyon, tahriş, ektopik hamilelik veya tehdit altındaki düşükler gibi birçok farklı faktörün bir sonucu olabilir. Kanaması olan birçok kadın normal gebeliklere ve sağlıklı bebeklere sahip olur. Hafif kanama yaşayan kadınların yaklaşık yarısı, sonuçta düşükle sonuçlanacak olan daha ağır kanama yaşayabilirler.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*