LYS Çalışmadan Kazanılır mı? Nasıl Kazanılır?

Büyük hayallere sahip olan her genç, YGS sınavında güzel bir puana kavuştuktan sonra LYS için kolları sıvayarak hayalindeki güzel üniversiteye kaydolmak ister. Peki LYS’nin anahtarı nedir? LYS çalışmadan kazanılır mı? Bu gibi sorularınız için en doğru adrestesiniz.

Hayatınızın en az 12 yılını okul sıralarında dirsek çürüterek geçirdiniz. Yakın bir tarihte YGS’yi arkanızda güzel bir puan ile bırakarak LYS için kollarınızı sıvadınız ve çalışmaya başladınız. Artık önünüze bakıyorsunuz ve zorlu gibi gözüken LYS’yi de başarı ile tamamlamak istiyorsunuz. Peki LYS’de başarının anahtarı nedir? Hadi gelin, birlikte inceleyelim.

YGS sınavı öncesindeki uzunca süre boyunca eğer erteleme yaparak tüm LYS konularını YGS sonrası zaman dilimine bıraktıysanız işiniz biraz da olsa zorlaşacaktır. Ama dert etmeyin, güzel bir vakit ayırma işlemi yaparak LYS’de başarılı olabilirsiniz.

LYS’ye çalışmadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi kendi durumunuzu analiz etmek olacaktır. Bunun en güzel ve en motive edici yöntemi elinize bir kağıt kalem alıp, aklınıza gelen LYS konularını yazdıktan sonra, internet sitelerinden veya test kitaplarından bakarak, eksik olduğunuz veya yazmayı unuttuğunuz konuları farklı bir renk kalemle yazmak olacaktır. Yanına da tamamı ile dürüst bir şekilde 1’den 5’e kadar bilgi seviyenizi belli eden bir puanlama yapmanız sonucunda, artık LYS’ye karşı 1-0 önde olacaksınızdır.

Eksik olduğunuz konular üzerinde gerek dershane desteği, gerek özel desteği alabilir; bu konularda ayıracak bütçeniz yok ise de youtube gibi video siteleri üzerinden konularınız ile ilgili ders anlatımlarına ve soru çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Evet, eksik konularınızı belirlediniz, etüt programınızı oluşturdunuz veya youtube üzerinden size en fazla samimi gelen anlatım kanalını takibe aldınız. Peki şimdi ne yapacaksınız? LYS’ye tamamen hazır mısınız?

LYS’ye hazırlıktaki en son aşama şüphesiz konsantrasyon ve hız problemlerini iyileştirmeye yönelik yapacağınız çalışmalardır. Bu aşamada yapacağınız en mantıklı ve uzun soluklu yöntem, boş vakitlerinizi kitap okuyarak geçirmek olacaktır.

Ne kadar fazla soru çözerseniz başarı oranınızın o kadar yükseleceği gibi, ne kadar fazla okuma yaparsanız da okuduğunuzu daha net anlayacağınız için sınav anında kendinize olan güveninizin artacağına ve başarınızın kaçınılmaz bir gerçek olacağına emin olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*