ÖSYM LYS’de Kalem-Silgi Veriyor mu?

Lisans yerleştirme sınavı, öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin her yıl yaptığı milyonlarca öğrencinin yarışarak lisans programlarına dahil olmaya çalıştığı bir sınav. Bu sınava sadece yüksek öğretime geçiş sınavında barajı aşan öğrenciler girebiliyor.

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi her türlü kopyanın önüne geçebilmek amacıyla da öğrencilere sınavda ihtiyaç duyacağı araç gereçleri kendisi temin ediyor. Buna; kalem, silgi, yedek kalem, peçete, kalem tıraş ve şeker de dahil. Siz kendiniz bu araç gereçleri sınava getirirseniz alınmıyor. Sınavdayken eğer başka kalem, silgi, kalem tıraşla yakalanırsanız sınavınız iptal ediliyor.

Sınavda yanınızda bulunması gereken şeyler sadece kimlik kartınız veya pasaport ve sınava giriş belgenizdir. Bunun yanında ehliyet ve ya meslek kimlik kartı olan avukatlık kartı gibi belgeler ile sınava girmek yeterli olmuyor. Sınavda eğer ki üstünüzde herhangi bir kesici veya delici alet, kolye, yüzük, küpe, saat, kağıdı soyulmamış su, telefon ve ya her hangi bir kablosuz iletişim aracı (kulaklık gibi) bir nesne tespit edilirse maalesef sınavınız iptal ediliyor.

Belirttiğimiz durumlara uyarak sınava gitmenizi tavsiye ederim. Her yıl çıkan “soruların çalınması” veya “kopya” gibi olası durumları ortadan kaldırmak adına güvenlik seviyesi arttırılıyor. Daha önce LYS’ye giren biri olarak bu durumlardan kapıdan dönen çok kişi gördüm. Sizin bu durumu yaşamamanız adına böyle bir yazı yazmayı uygun gördüm.

Hayatınızda başarılar…

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*