Spiker Nasıl Olunur? Ne Gerekir?

Ülkemizde medya sektöründe en revaçta mesleklerinden biri Spikerliktir. Reyting orantılarına baktığımızda oluşan sıralamalarda çoğumuz dizilerin ya da yarışmaların daha üst seviyelerde olacağını zannediyoruz. Durum aslında böyle değil. Ana haber bültenleri, siyaset ve spor programları da reyting sıralamalarına giren ve üst seviyelerde olan yayınlar arasında. Yayınların başarılı spikerleri ve sunucuları  bu reytinglerin en büyük nedenlerinden biri. Güzel okuma ve yazma vb. gibi yetenekleri olan insanların hayatlarında bir kez de olsun düşündüğü spikerlik mesleği ülkemizde  gözde mesleklerden biri olmaya devam ediyor.

Spiker Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Liselerde ya da üniversitelerde spiker olmak için bir bölüm bulunmuyor. Radyo ve Televizyon, Basın ve Medya gibi bölümleri okuyup mezun olmak spikerlik mesleğinin önünü açmıyor.

Spiker ya da Sunucu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Spikerlik veya sunuculuk bir sanat işidir ve bir takım yeteneklerinizin bulunması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi dilinizin eksiksiz, hatasız, kusursuz ve akıcı olması gerekmektedir. Bunun için  her ne kadar gerekli eğitimleri almış ve bunun sonucunda başarı elde etmiş olsanız da içsel bir kabiliyete, bir kulağa sahip olmanız gerekmektedir. Hiç kimse sesi kulak tırmalayan, konuşurken kesintiler yaşayıp söylediğini karşı tarafa aktarmakta zorluklar çeken birini dinlemek istemez.

Spikerlik ve sunuculuk sektöründe çalışmak ve kariyer yapmak isteyenler için ülkemizde bir çok kurs olanağı bulunmaktadır. Bunun bir sanat işi olduğunu söylemiştik. Bir çok sanat okulunda da spikerlik ve sunuculuk üzerine gerekli eğitimler verilmektedir. İşinde uzman olmuş kişiler tarafından güzel konuşma, diksiyon, beden dili, iletişim, nefes, akıcı ve kusursuzluk gibi dersleri alarak kendinizi bu meslekte ileri seviyelere taşımaya başlıyorsunuz.

Bilimsel olarak açıklaması yapılmış olan dış görünüşün karşı tarafta daha iyi etki bırakması durumu da bu meslekte en önemli kriterden biri.  Dış görünüşü ve konuşması düzgün olan insanların diğer insanlara göre ikna edici yanları daha ağır basar. Spikerlikte böyledir.

Halk arasında spikerlik kısaca “dış görünüşü güzel” tabiriyle ifade edilir. Sektörde her ne kadar yetenek çok önemli olsa dahi eğitim alarak pişmeniz gerekmektedir. Spikerlik için kişiliğiniz de önemli bir faktördür. Yani sempatik, samimi ve içten davranışlarınız spiker olmak için önemli özelliklerdendir.

Özetle, dış görünüş ve iletişim hakkında bir bilgiye ve yeteneğe sahipseniz, konuşma yeteneğiniz farkındaysanız, spiker ya da sunucu olmak için gerekli olan eğitimleri almak dışında hiçbir eksiğiniz kalmamış demektir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*