Sweet & Sour Mix Nasıl Hazırlanır?

Bir kokteyl sosu olarak ün yapmış olan sweet & sour mix, Lynchburg, Lemonade ve Long Island kokteyllerinin hazırlanmasında sıkça tercih edilmektedir. Hem tatlı, hem de ekşi karışım anlamına gelen sweat & sour mix, kolay ve pratik bir hazırlama şekline sahiptir.

Portakal suyu, misket limon suyu, standart limon suyu, su ve şeker karışımı içeriğine sahip olan sweat sour mix, limonata yapımına benzer bir yapım tarzına sahiptir.

Yapımından bahsedecek olursak da; ilk etapta 2 su bardağı dolduracak kadar standart limon, 2 su bardağı dolduracak kadar portakal ve 1 su bardağı dolduracak kadar misket limon sıkarak, hazır hale getirmeniz gerekiyor.

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra bir tencereye 3 bardak dolusu suyun içerisine, 3 su bardağı kadar şeker katarak kısık ateşte ocağın üstünde karıştırmaya başlayın. Şeker tamamıyla eriyene kadar karıştırmaya ve ısıtmaya devam edin. Yoğun bir kıvama sahip olduğunda ise karışımınızı ocaktan alarak içerisine daha önceden sıkarak hazır ettiğiniz 2 su bardağı kadar limon suyunu, 2 su bardağı kadar portakal suyunu ve 1 su bardağı kadar (varsa) misket limon suyunu ekleyin. Elde ettiğiniz bu karışımı bir müddet karıştırdıktan sonra soğuması için bırakın. Soğuduktan sonra sweet sour mix’iniz tamamıyla hazır olacaktır. Hazırladığınız bu alkol sosunu, tazeliğini kaybetmeden ve çökelmesi başlamadan tüketmek, içeceğinizin lezzeti ve kıvamı bakımından oldukça önemlidir.

Evde hazırlamak yerine, hazır almayı tercih edecekler de olabilir. Kolaylıkla bulunabilecek bir ürün olan sweet & sour mix, neredeyse tüm market mağazalarında bulunabilmektedir.

Barlarda ve restoranlarda kullanılan sweet & sour mix’in yapılışı ise bahsettiğimiz tariften farklı bir yöntemle hazırlanmaktadır. Kolaylık olması için şeker ve suyu ısıtarak karıştırmak, ev ortamında hem pratik, hem de yormaması bakımından tavsiyemizdir. Lakin restoran, bar gibi yerlerde bu karışım, geniş bir kap içerisinde tamamıyla çalkalanarak hazırlanmaktadır. Limon suyu, portakal suyu, toz şeker karışımın konulduğu kap, barmenler tarafından hızlı bir şekilde sallanarak tam anlamıyla çözünme olması sağlanılır ve devamında da servis edilir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*