Telefonda Kayıtlı Wi-Fi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Milenyum çağı ile birlikte hayatımıza giren cep telefonları ve internet, günlük harcamalarımızın da önemli bir kısmını oluşturuyor. Önemli bir bütçe harcaması gerektiren internet paketlerinden tasarruf edebilmek adına, Wi-Fi kullanmak da hayatımızda önemli bir yere sahip. Peki Wi-Fi ile bağlantı yaptığımız bir ağa, tekrar bağlanmak istediğimizde şifreyi unuttuysak ve öğrenme şansımız yok ise ne yapacağız? Bu makalemizde telefonda kayıtlı olan wi-fi şifresini nasıl öğreneceğinizi cevaplamaya çalışacağız.

Daha öncesinden akıllı cep telefonunuz ile bağlandığınız bir ağa tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız ile bağlanmak istediğinizde, eğer aklınıza Wi-Fi şifresi gelmiyorsa, bu şifreyi telefonunuz üzerinden temin etmek mümkün. Bunun en basit yöntemi, tabi ki Wi-Fi bağlantısı sağlayacağınız mekanda görevli bir personelden şifreyi öğrenmeniz olacaktır. Lakin aslında buna hiç de gerek yok.

Cep telefonunuzda kayıtlı olan Wi-Fi şifresini uygulayabilmek için, Android cihazınızın root erişiminin açık ve sağlanmış bir şekilde olması gerekmektedir. iOS işletim sistemli bir cihazınız var ise, bu cihazınızda da jailbreak işleminin uygulanmış olması, kayıtlı Wi-Fi şifresini öğrenebilmek için gerekli olan ek unsurlardır.

Android İşletim Sistemli Cihazlarda Kayıtlı Wi-Fi Şifresine Nasıl Bakılır?

Andorid işletim sistemli cihazlarda, root erişimi sağlanmış ise, Google Play Store’dan temin edebileceğiniz ES File Explorer uygulaması gereklidir. Bu uygulama, cihazınızın içerisindeki tüm dosyaları erişiminize açacağı için gereklidir.

Cihazınıza ES File Explorer’ı yükledikten sonra açın. Açtıktan sonra ana dizine gidin. Karşınıza çıkan klasörler arasında “Data” klasörünü seçerek açın. Dosya dizininden data/misc/wifi dizinine gidin ve wpa_supplicant.conf dosyasını bulun.

Ardından, dosyayı açmak için tıklayın. Uygulama tercihinizi ES File Explorer’ın dahili text/HTML viewer aracından yana kullanmanız gerekiyor. Dosya içeriğinde ağ SSID’leri ve parolaların listelenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu ekranda gördüğünüz ağ adı ve parolaları bir kenara not almanız yeterli olacak. Bu şifre ve parola sayesinde artık yeni cihazınız ile wi-fi’ye kolayca bağlanabilirsiniz. Samsung markalı güncel akıllı telefonlarında bu yöntemle Wi-Fi şifrelerini öğrenemeyeceğinizi bilmelisiniz. Wi-Fi bağlantınızla ilgili sorun yaşamamanız için bu dosya içeriğinde herhangi bir düzenleme yapmayı denemeyin. Yapmanız gereken almanız gereken notları aldıktan sonra çıkış yapmanız.

 

iOS İşletim Sistemli Cihazlarda Kayıtlı Wi-Fi Şifresine Nasıl Bakılır ?

iOS işletim sistemli iPhone veya iPad cihazınızda kayıtlı olan wi-fi şifrelerine ulaşabilmeniz için, cihazınızın jailbreak işlemine tabi tutulmuş olması gerekmektedir. Jailbreak işlemi yapılmış olan cihazınızda “Cydia” aracından Networklist tweak’i için arama yapın cihazınıza yükleyin.

Ardından, uygulamayı yükledikten sonra Wi-Fi ayarlarınıza giriş yapın. Ayarlar sekmesinde Network Passwords adlı yeni bir sekme göreceksiniz. Eski iOS sürümlerinde bu seçenek Known Networks olarak da görülebilir. Bu sekmeye dokunduğunuzda iPhone cihazınızda kayıtlı olan Wi-Fi şifrelerinin tamamı listelenecektir.

Bu makalemizde Android ve Apple işletim sistemli cihazlarınızda unutulan wi-fi şifreleriniz öğrenmeniz için gerekli olan tüm adımları anlattık. Umarız yardımcı olabilmişizdir!

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*