Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Ne Gerekir?

Komando olmak için gereken şartlar arasında fiziğinizin düzgün olması, yüksek kondisyona ve dayanıklı bir yapıya sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda subay, astsubay, jandarma, erbaş veya er olmanız da komando olmak için aranılan şartlar arasındadır.

Komando Nasıl Olunur?

Komando olmak da, tıpkı Cumhurbaşkanı Yakın Koruma Polisi olmakta olduğu gibi gönüllülük esaslıdır. Bir üst paragrafta saydığımız meslek/görevlerden herhangi birini icra ediyor olmanız durumunda alacağınız eğitim sürecinde size komando olmak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Gönüllü olan adaylar, gerekli fiziksel sınavlardan geçirilip, gerekli eğitimi de aldıklarında komando olmaya hak kazanırlar.

Askerliği Komando Olarak Yapmak

Askerliğini bir komando olarak yapmak isteyenler, askerlik işlemleri esnasında verilen formda “Komando olmak istiyorum” seçeneğini işaretlemeleri, komando olmak için yeterlidir. Bu işaretleme sonrası komando olmak isteyen adaylar zorlu bir süreç olan mekik, şınav, koşu gibi bir takım testlere tabi tutulurlar. Testleri başarı ile tamamlayan adaylar, askerliklerini komando olarak yapabilirler.

Komando Ne Kadar Maaş Alır?

Komandoların maaşları, görev aldıkları şehre, birime ve sahip oldukları yetkiye göre farklılık göstermektedir. Jandarma Komando’ları 4000 TL civarında bir maaş alırken, Jandarma Binbaşı olanlar 5000 TL civarında bir maaş alabilmektedirler.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*