Verimli Çalışma Teknikleri

Ders çalışma süreci içinde pek çok zorlu durum ile karşılaşabiliriz. Odaklanmak, dikkatimizi sürdürmek ve düzenli bir şekilde çalışmak kimi zaman son derece güçtür. Başarılarımızı artırmak ve hedeflediğimiz noktaya ulaşabilmek için verimli çalışma tekniklerine ihtiyaç duyarız. Verimli çalışma teknikleri kişileri başarıya götüren önemli bir araç işlevi gösterir. Hedeflerimize ulaşmak ve başarılı olmak için verimli çalışma yöntemlerini öğrenerek bunları hayatımıza adapte etmemiz gerekir. Verimli çalışma tekniklerine yer verdiğimiz aşağıdaki adımları atarak verimliliğinizi artırırken hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Amacınız Olsun

Verimli çalışma teknikleri için atılacak ilk adım amacın net bir şekilde belirlenmesi olacaktır. Amaçlar bizim davranışlarımızı şekillendiren ve atacağımız adımları belirleyen önemli bir araçtır. Gerçekçi ve ulaşılabilir amaçlar belirlemek harekete geçirici bir işlev göstererek süreç içi motivasyonun da artmasını sağlayacaktır. Uzun ve kısa vadeli olarak belirlenen amaçlara ulaştıkça çalışma sisteminin sonuçları da daha net bir şekilde görülebilir.

İlginizi çekebilir: Başarıda Aile Eğitimi Rolü Nedir?

Planlı Çalışın

Verimli çalışma sistemini oturtmak ve bunu sürdürebilmek için plan yapmak büyük bir önem taşır. Aynı zamanda çalışma süreci içindeki zamanı en verimli şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapılmalıdır. Bu şekilde hangi konunun ya da hangi dersin ne tarihte biteceği de belirlenmiş olur. Etkin bir planlama ile son ana bırakılmış stresi artıran ve verimliliğin düşmesine neden olan problemlerin de önüne geçilmiş olur.

Tekrar Yapın

Öğrendiğimiz bilgiler ne yazık ki direkt olarak kalıcı hafızaya yerleşmez. Bu nedenle bilgilerin kalıcılığını ve sürekliliğini sağlamak için tekrar etmek son derece önemlidir. Gün içinde görülen konuların tekrarları sistemli bir şekilde tekrarı oldukça gereklidir. Düzenli tekrar yapmak, öğrenilenlerin pekişmesini ve tekrar hatırlanmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda tekrar yapmak kişilerin ders çalışma motivasyonu üzerinde de etkilidir.

Çalışma Ortamını Düzenleyin

Verimli çalışma denildiğinde ilk akla gelen ders çalışma ortamıdır. Bu nedenle uygun bir çalışma ortamı oluşturmak ders çalışma süreci için son derece önemli bir faktördür. Rahat, fakat uyku hali yaratmayacak bir çalışma sandalyesi ve boyun için uygun bir masa ders çalışırken fiziksel bir rahatlık da sağlayacaktır. Verimli çalışma için çalışma ortamı düzenlerken uygun ışık ve yeterli havalandırma da oldukça önemlidir. Ders çalışma süreci içinde ihtiyaç duyulmayacak telefon ve tablet gibi teknolojik aletlerin ve dersle ilgili olmayan dikkat dağıtıcı materyallerin de ortamda bulunmaması gerekir. Önemli hatırlatmaların bulunduğu pano, post-it ve renkli kalemler verimli çalışma noktasında destek olabilir.

Etkili ve verimli çalışma adımlarının ders çalışma süreci içine entegre edilmesi öğrencilik sürecinin daha başarılı geçmesine de destek olur. Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle günümüzün teknolojik gelişmelerini eğitim sürecine dahil eden Analitik Beyin ile hedeflediğiniz noktalara ulaşabilir başarılarınızı artırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir :Ayt Hazırlığı Evde Nasıl Yapılır?

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*