Windows Hosts Dosyası ile Siteler Nasıl Engellenir?

Bilgisayarımızın tarayıcısından internet sitelerinde gezerken karşımıza aniden farklı siteler çıkabiliyor. Doğal olarak bu durum sürekli meydana geldiği zaman da, sinir bozucu bir hal alıyor. Peki bu durumu programsız bir şekilde halledebilir miyiz? Elbette halledebiliriz. Küçük bir işlemle programsız bir şekilde site engellemeyi, adım adım gösteriyoruz.

Öncelikle her işletim sisteminde bulunan Windows Hosts ile bu işlemi halledeceğiz. Windows Hosts, metin programları ile düzenleyebileceğimiz metin dosyasıdır. Bu dosyanın görevi web site adresleriyle IP adreslerini eşleştirmektir. Bu sefer de site engellememiz için Hosts bize yardımcı olacak. Peki nasıl?

Öncelikle C://Windows/System32/drivers/etc adımlarını takip ederek Windows Hosts dosyasını bulacağız. Dosyayı açtığımızda karşımıza hangi programla açmak istediğimiz sorulacaktır. Bu soruya metin belgesi olarak cevap vereceğiz.

Dosyamızı açtıktan sonra, belgenin en alt kısmına gelerek bir kez Enter tuşuna basacağız ve kendimize boş bir satır oluşturacağız. Daha sonra oluşturduğumuz satıra 127.0.0.1 yazıp boşluk bırakarak engellemek istediğimiz siteyi başında www olmadan (127.0.0.1 facebook.com gibi) yazacağız.

Sitelerimizi yazdıktan sonra sol üst köşeden Dosya > Kaydet adımlarını izleyerek Hosts dosyasını kaydedeceğiz. Hosts dosyası sistem dosyası olduğu için, işletim sistemimiz bu dosya üzerinde değişiklik yapmamıza izin veremeyebiliyor. Peki bu izni nasıl aşabiliriz?

  1. Hosts dosyasının bir kopyasını masaüstüne alalım ve değişiklikleri orda yapalım. Daha sonra kayıt aşamasını bitirip, dosyayı geri etc klasörüne atalım.
  2. Hosts dosyasına yazma izni verebilirsiniz. Kullanıcı yazma iznini vermek için dosyaya sağ tık yaparak, güvenlik sekmesine girmelisiniz.

 

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*