Bitcoin Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz sanal para birimi Bitcoin, gün içerisinde değer kaybetmesiyle ve kazanmasıyla da hala gündemimizi oluşturmaya devam ediyor. Bitcoin madenciliği yani mining çalışması yapan insanlarımız ise, fazlasıyla bir maliyetin altına girerek Bitcoin üretmeye çalışıyor. Tabii ki kötü niyetli insanlar ise bu kadar pahalı bir düzenek kurmak yerine Trojan adını verdiğimiz bir virüsü bilgisayarlara yollayarak, insanlarımızın kurduğu düzenekle hiç zarar etmeden madenciliğe ortak oluyor. Peki Bitcoin virüsünden nasıl kurtulabiliriz?

Bitcoin Virüsünü Temizlemek

Bitcoin virüsü, sistemlerinize girdiği anda zarar vermez. Virüsün asıl amacı sadece sizin madencilik sisteminize ortak olmasıdır ve bu yöntemle beş para ödetmeden bulunan coinlere ortak olmaktır. Bilgisayarınıza bu virüsün girdiğini anlamak oldukça kolaydır. Çünkü Trojan virüsü son derece tehlikeli ve ağır olduğundan, bilgisayarınızda aşırı bir yavaşlama baş gösterecektir. Ayrıca bu durumu, özel bir programla tarama yaparak da anlayabiliriz. Peki nasıl?

Bilgisayarınızda bitcoin virüsünün olup olmadığını kesin olarak anlamak için Malwarebytes Anti-Malware programını indirerek tarama yapabiliriz. Taramayı yaptığınız zaman tüm USB girişlerinizi çıkarın ve açık program kalmamasına özen gösterin. Ayrıca tarama yapacağınız tarayıcınızın tüm geçmişlerini sileceğiniz için, yedekleri bir köşeye not etmenizde fayda olacaktır.

Bitcoin virüsünü aynı zamanda kayıt defteri üzerinden de temizleyebilirsiniz.

  1. Öncelikle görev yöneticisini açarak AppDatabtc.exe ve miner.exe uygulamalarına sağ tuş yaparak görevleri sonlandırın.
  2. Daha sonra Kayıt Defterini açarak [HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun]   btc = “%AppData%btc.exe” eklentisini girin.
  3. Daha sonra AppDatabtc.exe ve miner.exe dosyalarını aratın, bulun ve silin.

 

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*