Flash Bellek ve Harddisk’ten Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bir anlık dalgınlık yaşayarak bilgisayarımızdaki, flash belleğimizdeki veya harddisk içerisindeki dosyalarımızı yanlışlıkla silebiliyoruz. Özellikle önemli verilerimizi ve eski resimleri sildiğimiz için de büyük bir üzüntü duyuyoruz. Fakat silmiş olduğunuz alanın üzerine çok fazla dizin yüklenmemişse ve çok zaman geçmemişse, verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Verilerinizi kurtarabilmek için program olarak Recover My Files indireceğiz. Programı indirip açıktan sonra sol kısımda çıkan Recover Files seçeneğinde, D ve C gibi bilgisayar alanlarındaki silinen verileri kurtarabilirsiniz. Sağ kısımdaki Recover Drive ile de flash bellek, harddisk ve hafıza kartı gibi cihazlardan silinen verileri kurtarabiliriz. Bunun için de seçim yapmamız gerekecek.

Örnek olarak Recover Drive seçeneğine girdiğimizde, kırmızı alandaki J:\ çıkarılabilir diskimizi seçmemiz gerekiyor. Seçimimizi yaptıktan sonra Next diyelim ve bir sonraki adıma geçelim.

Automatic drive recovery: Silinen dosyalarınızın tüm formatlarını kurtarmak istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.

Drive recovery using selected file types: Silinen dosyalarınız arasından sadece resimlerinizi kurtarmak istiyorsanız bu seçeneği ve ardından karşınıza çıkacak olan Camera seçeneğini işaretlemelisiniz.

Bütün bu işlemleri kendinize göre uyguladıktan sonra Start diyerek kurtarma çalışmalarını başlatabilirsiniz. Bazı zamanlarda kurtarma durumu uzun sürebiliyor. İşlemler tamamen bitmeden pencereyi kapatmayın ve sabırlı bir şekilde bekleyin. Eğer pencere kapanırsa işlemleriniz tamamen iptal olabilir ve tüm işlemleri baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*