Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracı Nasıl Kullanılır?

Google Link Reddetme aracı olarak bilinen araç, kendinize ait olan web sitenizin güvenliğini korumak amacıyla oluşturulmuştur. Son zamanlarda web sitelerinde ortaya çıkan Black Hat SEO gibi zararlı yazılımlar, sitenize büyük zararlar verebilir. Google Link Reddetme aracı sayesinde, web sitenize yönlendirilen tüm bağlantıları inceleyerek onların spam olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Google Link Reddetme aracını ise, size resimli olarak 10 adımda anlatacağız.

Adım 1

İşleme başlarken, öncelikle google.com/webmasters(Search Console) sayfasına giriyoruz. Sayfaya girdiğimizde Oturum Aç sekmesine tıklayarak, oturumunuzu açacaksınız.

Adım 2

Oturum açma sayfasından hemen sonra karşınıza çıkan kısımda, hangi sitenizin linklerini reddedecekseniz o siteyi seçin.

Adım 3

Kontrol panelinizden ‘’Arama Trafiği’’ seçeneğine tıklayın.

Adım 4

Arama Trafiğine tıkladığınızda, hemen altta seçenekler çıkacaktır. Çıkan seçeneklerden ‘’Sitenize Bağlantılar’’ sekmesine tıklayın.

Adım 5

Sitenize Bağlantılar sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza gelen pencerede sitenizdeki toplam bağlantı sayısını görebilirsiniz. Bu kısımda aynı zamanda web sitenize diğer siteler tarafından gönderilen bağlantıları da görebilirsiniz. Bu pencerede alt kısımda bulunan ‘’Diğer’’ seçeneğine giriyoruz.

Adım 6

‘’Diğer’’ seçeneğinize tıkladığınızda karşınıza gelen ekrandan web sitenize Backlink veren tüm siteleri listelemiş oluyorsunuz. Buradaki siteleri inceleyerek, hangilerinin yararlı hangilerinin zararlı olduklarını anlayarak not defterine kaydedebilirsiniz.

HATIRLATMA!

Adım 7

Zararlı backlink listenizi oluştururken, link belirtmeniz gerekirse bunu ‘’http://sec.com/konu/se.1358 şeklinde, domain belirtecekseniz de domain:xyz şeklinde yapmalısınız.

Adım 8

Elinizdeki txt uzantılı dosyanızı kaydettikten hemen sonra google.com/webmasters/tools/disavow-links adresine girdiğinizde karşınıza görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır. OK işaretiyle belirttiğimiz alana gelerek, linkleri reddetmek istediğiniz web sitenizi seçmelisiniz. Seçtikten sonra hemen yanındaki ‘’Bağlantıları Reddetme’’ seçeneğine tıklamalısınız.

Adım 9

‘’Bağlantıları Reddetme’’ seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza dosya istenen bir bölüm çıkacaktır. Bu kısımdan ‘’Dosya Seç’’ diyerek engellemek istediğiniz backlinkleri yazıp kaydettiğiniz .txt dosyasını seçmelisiniz.

Adım 10

Dosyanızı seçip gönder dedikten sonra dosyanın yüklendiğine dair bir bilgi alacaksınız. Bu bilgi geldikten sonra ‘’Bitti’’ seçeneğine tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra artık web sitenize yönlendirilen tüm linkler kontrolünüz altında olacaktır.

 

 

 

 

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*