Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler

Hamilelik sırasında vücudun birçok bölgesinde değişim yaşanır. Hamilelik sırasında salgılanan hormonlar ile  göğüslerde bir takım değişikler meydana gelir. Bu değişiklikler hakkında merak edilen birçok soru vardır. Kolostrum bebeğinin ilk sütü olarak bilinir. Bu sütün yapısı diğer anne sütünden daha yoğun ve koyu renklidir. Bu süt antikorlar ve mineraller yönünden oldukça zengindir. Bu sayede bebeğiniz ilk sütünü emdiği zaman onu koruma altına alır.

  • Ağız sütü olarak de bilinen bu sıvı hamilelik döneminin 3. Ayında göğüslerde üretilmeye başlanır.
  • Üretim sürecinde göğüslerden dışarı sızıntı olabilir.
  • Bu aylarda gelen süt daha sarı renkli olur.
  • Gebeliğin son günlerinde daha saydam ve sulu hale gelir.

Kadın ile konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma imkanınız olur.

Göğüslerde Büyüme

Hamilelik sürecinde göğüslerde büyüme yaşanır. Bunun nedeni ise östrajen ve prolaktin hormonlarının oldukça yoğun bir şekilde süt üretimi gerçekleştirmeye başlamasıdır. Bu hormonların harekete geçmesi ile birlikte göğüs içerisinde süt birikmeye ve doğal olarak göğüslerde büyüme yaşanmaya başlar.

Göğüslerin büyüme süreci hamileliğin ilk 3 ayında kendisini belirgin bir şekilde göstermeye başlar. Bu büyüme bütün bir hamilelik süreci boyunca devam edebilir. Bu durumla ilgili bir bilgi daha verelim. Hamilelik sürecinde alınan kiloların bir kısmını da göğüslerde yaşanan büyüme oluşturur.

Bebek doğduktan sonra göğüslerde büyüme sabit kalabilir ya da sarkma meydana gelebilir. Bu sarkmayı engelleyebilmenin en önemli yolu göğüslere destek sağlamaktır. Doğum sonrasında doğru bir hamile sutyeni seçerek sarkmaların önüne geçebilirsiniz. Bayan ile size en uygun olan hamile sutyenini bulabilirsiniz.

Göğüslerde Hassasiyet Ve Ağrı

Hamilelik sırasında göğüslerde yaşanan değişikliklerin başında hassasiyet gelir. hamilelikten kısa bir süre sonra göğüslerde dokunmaya karşı bir duyarlılık oluşmaya başlar. Göğüsler ağırlaşabilir ve üzerine yattığınızda canınız yanabilir.

Bu acı ve hassasiyet özellikle göğüs uçlarında yaygınlaşır.  Hassasiyet sorununu ortadan kaldırabilmek için kendinize uygun bir hamile sutyeni seçmeniz gerekir. Bayan yardımları ile hamile sutyeni seçebilir ve yaşadığınız hassasiyeti azaltabilirsiniz.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*