Şile’de Görülmeye Değer 3 Kale

Yeşilin tonlarını ve denizin canlı mavisini tek bir noktada buluşturan Şile, İstanbul’un merkezine yakın konumuyla öne çıkıyor. Şehir dışından tatil için veya şehrin karmaşasından kurtulmak için Şile’yi tercih edebilirsiniz. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığından dolayı bölgede tarihi yapılara rastlayabilirsiniz. Tertemiz denizi, plajları ve bol yeşilliği bulunan bölgede unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz. Şile’de kalacağınız süre boyunca konaklayacağınız pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Şile Otelleri sayesinde konforlu bir şekilde konaklayarak tatilinize devam edebilirsiniz. Bölgede bulunan otellere kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi bu otellerden bölgedeki tarihi yapılara da ulaşım oldukça kolay oluyor. Şile’ye geldiğinizde görmeniz gereken tarihi yapıların başında kaleler geliyor.

1. Şile Kalesi

Şile’de bulunan kalelelerin arasından en çok tanınan Şile Kalesi, Cenevizlilerden kalan limanda bulunuyor. Ocaklıada’nın üzerinde bulunduğundan dolayı aynı zamanda Ocaklı Kale olarak da biliniyor. Şile’nin simgesi olan bu kaleyi yakından incelemeniz gerekiyor. Beyaz rengindeki Ahmetli kireç taşlarından yapılan Şile kalesi, 12 metre boyu ile ihtişamlı bir görüntüye neden oluyor. Bizanslılar tarafından denizden gelecek saldırılara karşı inşaa edilen kale, zaman içerisinden Osmanlılar tarafından kullanılarak çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapıyor. Şile’ye uğradığınızda yıllar içerisinde birçok kez restore edilen bu kaleyi mutlaka görmeniz gerekiyor.

2. Kalem Kalesi

Şile’nin Kalem Köyü’nde bulunan Kalem Kalesi, çevreye oldukça hakim bir konumda bulunuyor. Kalenin surları tamamen yıkıldığından dolayı geriye kalan kalenin temel kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz. Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen kaleye geldiğinizde Şile’nin güzel manzarasını izleyebilirsiniz. Muhteşem fotoğraflar çekerek fotoğraf arşivinize yenilerini ekleyebilirsiniz. Kalenin bulunduğu köyde yürüyüşler yapabilir, organik ürünleri deneyebilirsiniz. Köyde turlarken birçok uygarlığa ait kalıntıları görebilirsiniz. Bu kalıntıların başında ise Roma uygarlığından kalan kilise ve mezarlar geliyor.

3. Sarıkavak Kalesi

Şile merkezinin 28 km doğusunda bulunan Sarıkavak Kalesi, Hasanlı Köyü’nde bulunuyor. Şile’ye tepeden bakan kaleyi ziyaret ettiğiniz zaman vaktiniz varsa gün batımını buradan izleyebilirsiniz. Sarıkavak Kalesi, bölgede bir dönem varlığını sürdüren Bizans uygarlığı tarafından yapılmış ve varlığını halen devam ettiriyor. Kale bakımsız kaldığından dolayı tahrip olsa bile devasa görüntüsünden çok bir şey kaybetmiyor.

Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’dan daha geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*