İmei Sorgulama

İmei yani İnternational Mobile Equipment Identity ( Uluslar arası mobil cihaz kodu) her cep telefonuna özgü olarak üretilir. Cihazın kimlik numarası olarak ifade edilen bu numara 15 haneden meydana gelir ve benzersizdir. Bu numarayı öğrenebilmek için telefonun arama ekranında *#06# tuşlaması yapılarak imei öğrenilebilir.

Yurtdışından satın alınan telefonların kullanımına devam edilebilmesi için kayıt işlemi yapılması gerekir. Bunun için yurtdışında dönüşü 120 gün geçmemiş olan bir pasaport olmalı ve kayıt için gerekli olan işlem ücreti ödenmelidir. Ödenecek tutar her yıl değişmekte olup 2020 yılında 1838 TL olarak belirlenmiştir.

E Devletten İmei Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devletten imei sorgulamak için öncelikle TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır. İlk kez giriş yapacak olanların PTT’Den ücret karşılığında şifre almaları gerekir. Sisteme girildikten sonra sorgulama için kurumlar bölümünden Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu ya da e hizmetler kısmında imei sorgulama seçilir. Bu sorgulama ile ilgili mobil cihazın kanuna uygun yollar ile ithal edilip edilmediği görülebilecektir. Eğer kayıp ya da çalıntı durumu varsa sorgulamada ortaya çıkacaktır. Telefondan *#06# sorgulaması yapılıp alınan imei numarası sorgulama ekranındaki ilgili alana yazılır ve sorgula butonuna tıklanır.

Açılan sayfada imei, durum, kaynak, sorgu tarihi, marka ve model bilgisi yazmaktadır. Kaynak bölümünde ithalat yoluyla kaydedilen imei bilgisine yer verilir. Kullanıcı isterse bu sorgu sonucunun çıktısını alabilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasında sorgulamaya ek olarak imei cep telefonu numarası eşleştirme, imei kaydet, kayıtlı cihazlarım ve kayıt hakkı sorgulama, mobil hat sorgulama ve telefon ana kart değişikliği gibi hizmetler de yer almaktadır. Kurum hizmetleri sayesinde e devlet imei işlemleri birkaç dakika içerisinde kolayca halledilebilir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*