Kombide Gecikmeli Ateşleme Neden Olur? Gecikmeli Ateşleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Çalışma prensibi gereğince kombi cihazlarına bağlı olan doğalgaz tesisatından gelen gaz yakılarak, kazandaki suyun süratle ısıtılması sağlanır. Bu ısıtma fonksiyonun sağlanabilmesi için ise kombi sistemi tarafından ateşleme gerçekleştirilir. Kombi kullanımıyla ilgili olarak en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de bu ateşleme fonksiyonunda gözlemlenmektedir. Çekmeköy Baymak Kombi Servisi merkezimize sıklıkla yapılan kombi arıza bildirimlerinin önemli kısmını gecikmeli ateşleme sorunu oluşturmaktadır.

Kombi Gecikmeli Ateşleme Nedir?

Kombilerde gecikmeli ateşleme sorunu, en yaygın görülebilen kombi arızaları arasında yer almaktadır. Cihazda ateşlemenin gecikmeli gerçekleşmesi birden fazla nedene bağlı olarak meydana gelmektedir. Kombide gecikmeli ateşleme, cihaz çalıştırıldığında doğalgazın yakılabilmesi için gerekli olan ateşlemenin gecikmeli olarak gerçekleşmesidir. Bu sorun cihazın kullanımında dolaylı performans sorununa neden olmaktadır.

Kombi Gecikmeli Ateşleme Sorununun Nedenleri Nelerdir?

Kombilerde gecikmeli ateşleme işlemi, temel fizik kriterleri doğrultusunda ortaya çıkabilmektedir. Yani ateşleme işleminin gerçekleşebilmesi için gerekli koşulların sağlanamamış olması durumunda meydana gelebilmektedir. Kombi gecikmeli ateşleme sorunu genel olarak;

  • Doğalgaz tesisatından gelen gazın az olması,
  • Kombi hava kanal ve filtrelerinde tıkanma meydana gelmesi,
  • Brülörlerin kirlenmesi,
  • Kötü gaz pilot ışığı,

Şeklindeki nedenlerle meydana gelmektedir.

Kombi Gecikmeli Ateşleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Kombideki gecikmeli ateşleme sorununun güvenle çözülebilmesi için profesyonel Kombi Servisi teknikerlerince müdahale edilmesi gerekir. Çünkü tüm olasılıklarda kombi iç aksamının kontrol ve müdahaleden geçirilmesi gerekmektedir.

  • Az yakıt gelmesi halinde doğalgaz tesisatı bağlantı kanallarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir sorun mevcut ise giderilmesi gerekir.
  • Doğalgaz hava kanallarının tıkanması durumunda ise kombi filtrelerinin ve hava çıkış kanallarının temizlenmesi gerekir.
  • Kombinin brulörleri kirlenmiş ise cihazın içi açılarak komple temizlenmesi gerekmektedir.
  • Gaz pilot ışığı sorunları için parça değişimi yapılması gerekir Kombinin gecikmeli ateşleme sorunu, gaz yakıtlı kazanlarda pilot ışıkları ortak bir sorun olabilmektedir. Kombilerdeki bu bileşenden kaynaklı gecikmeli ateşleme işlemi ancak parça değişimi sayesinde çözülebilmektedir.

Tüm bu işlemler uygun ekipman ve akademik bilgi ile Sultanbeyli Beko Servisi teknikerlerimiz tarafından yerinde ve süratle servis hizmet ilkesine uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*