ÖSYS’de Kalem Veriliyor mu?

Her yıl YGS ve LYS olmak üzere 2 aşamada 1’er defa düzenlenen ÖSYS, üniversite hayali kuran her gencin girmesi gereken bir sınavdır. Bu sınavlar hakkında merak edilen tüm detayları sizler için araştırarak bir araya getirdik.

ÖSYS Nedir?

Açılımı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı olan ÖSYS, iki aşamada düzenlenmektedir. Bu aşamalardan ilki Yükseköğretim Giriş Sınavı olan YGS’dir. İkincisi ise Lisans Yerleştirme Sınavı olan LYS’dir. YGS puanına göre tercihler mümkün olduğu gibi, LYS’de alınan puanla yapılan tercihler genellikle dört yıllık bölümlerden oluşmaktadır.

Kimler ÖSYS’ye Girebilir?

Lise eğitimini tamamlamış her öğrenci ÖSYS sınavına girebilir. Buna açık öğretim vasıtasıyla lise öğrenimini tamamlamış öğrenciler de dahildir.

ÖSYS’de Kaç Soru Var?

İki aşamalı olarak gerçekleştirilen ÖSYS’nin ilk aşaması olan YGS’de toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu sorular eşit olarak 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere paylaştırılmıştır. Genel dağılım ise; 40 Türkçe, 15 tarih, 12 coğrafya, 8 felsefe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi, 40 temel matematik, 14 fizik, 13 kimya, 13 biyoloji olmak üzere ayarlanmaktadır.

İkinci aşama olan LYS ise 5 farklı oturum halinde düzenlenmektedir. LYS 1’de 80 matematik sorusu, LYS 2’de 90 fen bilimleri sorusu, LYS 3’te 80 edebiyat ve coğrafya sorusu, LYS 4’te 90 sosyal bilimler sorusu ve LYS 5’te 80 yabancı dil sorusu yer almaktadır.

ÖSYS’de Kalem Veriliyor Mu?

ÖSYS’de da diğer ÖSYM sınavlarında olduğu gibi güvenlik önlemi alabilmek adına kalem verilmektedir. Güvenlik sebebiyle yapılan bu uygulamada verilen plastik kutunun içerisinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından her aday için temin edilmektedir.

Eğer siz de ÖSYS’de başarılı bir sonuç olarak kaliteli bir üniversitede okumak istiyorsanız; şimdiden hızlanmak ve gelişmek için soru çözümüne başlamanız en önemli tavsiyemizdir. Bol şans!

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*