Samsung Galaxy S8 Iris Tarayıcısı Fotoğrafla Kandırıldı

Samsung’un çıkardığı yeni Galaxy S8’i bir fotoğraf aracılığıyla kandırarak telefonun kilidini açmayı başardılar. Samsung iris tarayıcı ile yüksek güvenlik vaat eden özelliğinin böyle basit bir yöntemle kandırılması konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

İris tarayıcı özelliğinin böyle olması nedeniyle güvenlik konusunda beklenilen performansı alamadı gibi. İris tarayıcı kullanan kullanıcılar şifre ya da parmak izi okuyucu kullanmaları telefonu daha güvenli tutacaktır.

1- Normal bir kamera

2- Bir lazer yazıcı

3- Kontakt Lens

4- Bir Samsung Galaxy S8 sahibi

Eğer göz taraması kilidiyle korunan bir Galaxy S8 çalınmak istenirse, hırsız önceden sadece yukarıdaki listeye sahip olarak, bu kilidi rahatlıkla zorlanmadan aşabiliyor. Bunu da öncelikle telefonun asıl sahibinin fotoğrafını çekmekle başarıyor.

Telefonun sahibinin fotoğrafı yakından yani gözlerin net görülebildiği bir fotoğraf çeken hırsız, bunu lazer tarayıcıdan çıkardıktan sonra fotoğrafta gözlerin denk geldiği yere kontak lensleri yerleştiriyor.

Ardından kâğıdı telefona gösterdiğinizde, telefon bunu gerçek gözlermiş gibi algılıyor ve kilidi açıyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir operasyonla kilit rahatlıkla açılıyor.. Böyle son teknolojiyi barındıran bir telefonun basit olan bir açığı aslında bazı yollarla kapatılabilir.

İris tarayıcıyı kullanmak yerine parmak izini kullanırsanız daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz telefonu. Tabi ki parmak izini aşmanında yolları var dokunduğunuz bir cisimde kalan parmak iziniz bazı işlemler yaparak rahatlıkla açılıyor.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*