Transparan Cephe Sistemleri

Yarı saydam bu cephe sistemleri ile ilgili belli çevrelerde kafa karışıklığı olsa da, yerine göre ve kullanım amaçlarına göre belli ihtiyaçlar doğrultusunda kullanımın ivme kazandığı cephe sistemleridir.

 Transparan cepheler, binaların dış cephelerinde kullanılan cam panel yapılarıdır. Binaları ve yapıları çeşitli sert hava koşullarından, nem ve erozyon gibi şartlardan korumaya yardımcı olurlar. Her işe ve amaca uygun şekilde geniş bir renk ve stil perspektifine sahiptirler. Birçok mimar ve uzman tasarımcı, tasarımlarının estetiğini ve görünüşlerindeki yumuşatma oranını arttırmak için ve iyileştirmek adına bu cephe planlarını kullanmaktadırlar.

 Neden Tercih Edilirler?

 Bu tür görsel göze görünen kalabalıkları ve hoş olmayan görüntüleri yerinde sabitleyen transparan cephe sistemleri, göze hoş görünmeyen öğeleri gizlemek ve herhangi bir inşaat alanına estetik bir görünüm kazandırmak mümkündür. Bu cephe türleri ayrıca, insanları zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı da olabilmektedirler. Bunların yanı sıra soğuk iklimler için, maksimum ısı iletimi sağlarlar. Müşterilerin transparan cephe tercihleri doğrultusunda, bulundukları mekana ait çeşitli maliyetleri azalttığı da görülür. Isınma ve elektrik maliyetlerinde tasarruf sağlanır.

 Avantajları Nelerdir?

 1-Yarı saydam bu cepheler, binaları sert hava koşullarından korumaya yardımcı olmasından mütevellit zaten bahsedilmişti. Bunun sebebiyeti, transparan cephe sistemleri yapının ya da binanın su ve havanın nüfuzunu durduran bir sızdırmazlık yapısı oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Bütün bunların dışında dayanıklıdırlar. Böylece dolu ve diğer sert iklim çeşitliliklerine ve istenmeyen unsurların etkilerine karşı da binaları korumaktadırlar.

 2-Transparan cephe sistemlerinde kullanılan ham maddeler, yüksek esneklik sunmaktadır. Bu yüzden uzun yıllar dayanıklılıkları da bulunur. Yapılar ısındığında veya soğuduğunda genleşmeleri olasıdır. Bu şekilde, genleşme katsayısı için olması gereken pay da ilgili yapılara verilmiş olur.

 3-Cam ve diğer yaygın olarak kullanılan çözümlerle karşılaştırıldığında transparan sistemler kalite anlamında harcanan maliyetin karşılığını fazlasıyla kullanıcıya verir. Uzun ömürlüdürler ve son derece güvenlidirler. Ayrıca çevreye ve ekosisteme zarar vermeyen çevre dostu yapılarıyla iyi bir alternatif yelpazesi de sunarlar.

 4-Transparan bu yapı cephe sistemleri, binaların gider sızıntılarından, rutubetten ve hava koşullarından kaynaklanan alabileceği hasarlardan korunmasına da yardımcı olmaktadırlar. Güneş ve termal dinamiklerin olması gereken normal dengesini de beraberinde getirirler.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*