Zara’da Çalıştım! Zara’da Nasıl İşe Girilir?

Inditex takım markalarından biri olan Zara marka kültürü yüksek, kurumsal yapının çok kuvvetli bulunduğu bir şirkettir. Inditex fazlası markası Türkiye’de bulunuyor. Bu yapı aynıdır evvelce bunu belirtelim.

Inditex grubun markaları: Zara, Bershka, Pull & Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Zara Home ve Oysho’dur. Bu markaların fiyat skalaları ve hitap ettiğim kesim yüksek kesimdir. Bazı markalarda ürün benzerlikleri olsa da fiyat skalası ayrıdır.

Zara kariyer gerçekleştirme amacıyla iyi bir tercih olabilir. Nitekim bunun en mühim nedeni maaşı yüksektir. Elit bir yapısı bulunduğu amacıyla alımlarda çok seçicidir. Herkes giremez. Dış görünüşünüzün çok iyi olması, kendinize baktığınızı karşıya göstermeniz lüzumludur. Bunun yanı sıra, dil bilmeniz artı bir kazanç sağlayacaktır.. Birden çok mülakata katılır en son Zara Manager yani Mağaza müdürünün karşısına çıkarsınız.

Zara Çalışma Şartları

Zara yoğun bir tempoda çalışır. Çünkü stratejik noktalarda mağazalara açtığında ötürü insan yoğunluğu çoktur. Sırf gezmeye gelen, deneyip giden insanların adedi bile ortalama diğer markalardan çoktur. Buna nazaran gerçekte kemik bir kitlesi bulunmaktadır. Sürekli Zara’dan alış veriş yapan diğer yere gitmeyen bir müşteri topluluğu da bulunmaktadır.

Kasiyerler boş vakitlerinde reyona çıkıp Satış Danışmanlığı yapılabilirler. Bu bir opsiyondur. Çalışma saatleri full time çalışanlar amacıyla 45 saat part time çalışanlar amacıyla 30 saattir. Ufak oynamalar olabilir, birtakım durumlarda çok çalışmanız lüzmedebilir. Mesai alırsınız. Çalışma sistemini saatleri ve izin vakitlerini Manager belirler. Yoğun bir tempoda çalışmanız lüzumluluğunu ve çok uzun saatler ayakta kaldığınızı bilmeniz mühimdir. Çünkü bu iş bu tempoda yürüyor.

Zara Çalışan Maaşları

Zara basit bir işe alım süreci yürütmüyor ama neticesinde da bunun hakkını veriyor. Bugün itibariyle part time çalışanlar asgari ücretin üzerinde bir rakamla işe başlarlar. Prim ile birlikte 1500+ TL’yi geçebilirler. Buna artı olarak aylık yemek ücreti ödenir. Yol ücreti yoktur. Full time Kasiyer, Satış danışmanları ise 2000+ TL ile işe başlarlar. Prim aldıklarında bu rakam yükselir ek olarak bahsetmiş bulunduğumuz yemek ücreti de alırlar ve yol ücreti ödenmez. Zara’da açık havuz sistemi bulunmaktadır bundan ötürü primler aynıdır. Mağaza satışları iyi bulunduğun iyi primler alırsınız. Kariyer vakası vakit ve performansınızla alakalı bir de tabi idare ile iyi olmak lüzumludur. Manager sistemi bulunmaktadır ve Manager Maaşları 6 bin tl üzerindedir. Zara’nın kendisine has etkileşim biçimleri ve idare usulleri bulunmaktadır. Şayet işe girerseniz şunların farkında olmanız lüzumlu ve ona göre davranmanız lüzumludur.

Zara İşe Alım Mülakatları Hakkında

Zara Mülakat içeriğine kısaca değinirsek, birtakım durumlarda ise Taksim’de bir otel bir takım durumlardaysa diğer bir yere çağırabilirler. İlk görüşmede dahi ne kadar itinalı ve değişik bir metot işlediklerini anlarsınız. Bu görüşmelerde yukarıda kısaca değindik fazlası şey mühim. Dış görünüş, diksiyon, kültürünüz, bulgularınız vb. şunların hepsi dirayetlendirmeye alınıyor. Ve en son karar veriliyor. Süreç kısa bir proses değil.

Yorum Yazın

Verdiğiniz e-posta adresini başkaları göremez.


*